×

ERC-20 چیست ؟

ERC-20 چیست ؟

امروزه بسیاری از سرمایه‌گذارن هنگام خرید توکن‌های یک شرکت نوپا با اصطلاح ERC-20 دربستر اتریوم مواجه می‌شوند، سوالی که پیش می‌آید این است که ERC-20 چیست !

اتریوم یک ارز دیجیتال مشهور بر اساس فناوری بلاک‌ چین است که بر پایه استفاده از توکن‌هایی که خریده، فروخته یا مبادله می‌شوند، عمل می‌کند. توکن‌های مختلفی مانند اتر وجود دارند که با شبکه اتریوم در ارتباط هستند، تنها تفاوت اتر با دیگر توکن‌ها این است که ارز اصلی شبکه اتریوم محسوب می‌شود. در این مورد، توکن‌ها بیانگر دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند ارزش‌های مختلفی داشته باشند. آن‌ها می‌توانند بیانگر دارایی‌هایی به گستردگی سندهای حسابداری یا حتی اشیایی در دنیای واقعی باشند. در حقیقت، توکن‌ها قراردادهای هوشمندانه‌ای هستند که از بلاک‌ چین اتریوم استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین استانداردهای توکن‌های اتریوم، ERC-20 نامیده می‌شود که حدود دو سال قبل توسعه پیدا کرد.

در اوایل پیشرفت و گسترش فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، کاربرانی که قصد ایجاد یک پروژه مبتنی بر بلاک چین را داشتند، با مشکلات بسیاری مواجه می شدند و ناچار بودند که برای ایجاد ارز دیجیتال و پلتفرم شخصی خود، یک بلاک چین را از ابتدا برنامه نویسی کنند. این فرایند بسیار زمان بر بود و عملا صرفه اقتصادی چندانی برای شرکت ها نداشت.

خوشبختانه امروزه با استفاده از پلتفرم اتریوم و استانداردی به نام ERC-20، کاربران را قادر می سازد که بدون نیاز به ساختن یک بلاک چین جدید، برای خود توکن ایجاد کنند.

استاندارد ERC-20 مجموعه ای از قوانین و استانداردها را برای پیاده سازی یک توکن بر روی پلتفرم اتریوم ارائه کرده است. . می توان آن را با پروتکل HTTPS برای اینترنت مقایسه کرد که وب سایتها باید قوانین آن را رعایت کنند. به همین روش ، توکن ها همچنین باید تمام الزامات تعیین شده در استاندارد ERC-20 را رعایت کنند. این الزامات در قراردادهای به اصطلاح هوشمند گنجانیده شده است . اگر این شرایط را رعایت نکنید ، شما ERC-20 سازگار نیستید ، و توکن ERC-20 در نظر گرفته نمی شود. با این حال استفاده ازاستاندارد ERC-20 اجباری نیست، ولی اکثر کاربران آن را رعایت می‌کنند تا اطمینان پیدا کنند که توکن آنها می‌تواند با انواع  قراردادهای هوشمند، صرافی ها و کیف پول های مختلف بدون مشکل کار کند.


تعریف توکن

توکن (Token) ارز رمزپایه ای است که روی بلاک چین رمزارز دیگری ساخته و اجرا می‌شود و خود بصورت منحصربفرد بلاک چین مستقلی ندارد.

تعریف استاندارد ERC-20 

ERC مخفف عبارت های “Ethereum Request for Comment” بوده و عدد 20 هم نشان دهنده یک شناسه خاص برای پروتکل ERC می باشد. با افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) روی شبکه های مختلف، داشتن نظم و ثبات در بلاک چین اهمیت زیادی خواهد داشت؛ در غیر این صورت شبکه نمی‌تواند جوابگوی تمامی تراکنش‌ها با سرعت مناسب باشد.

استاندارد ERC-20 پروتکلی است که از یکسری قوانین تعریف شده برای بهبود بلاک‌چین اتریوم تشکیل شده است که توکن ها و پروژه هایی که با استفاده از قراردادهای هوشمند قصد اجرا و توکنیزه شدن روی این بلاک چین را دارند همان توکن‌های ERC-20 باید از آنها پیروی کنند و پس از پیروی از این قوانین و ساخت توکن خود از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) جذب سرمایه کنند. این قوانین مشخص می‌کنند که توکن‌ها روی شبکه اتریوم چگونه عمل کنند. پیروی از این قوانین برای افزایش ثبات و انسجام شبکه امری ضروری است


یک توکن اگر از شش تابع اصلی زیر پیروی کند توکن ERC-20 محسوب می شود 

1 – (تعداد کل) ( total Supply)

این تابع مشخص کننده تعداد کل عرضه یک توکن ERC-20 خاص است که می‌خواهد روی بلاک چین اتریوم عرضه شود. هدف اصلی از این تابع مشخص شدن تعداد توکن های موجود در شبکه است.

2 – (تعادل) (Balance Of)

این تابع تعداد توکن های یک آدرس خاص (در اینجا تعداد توکن هایی که صاحب قرارداد هوشمند در حساب خود دارد) را نشان می‌دهد.

3 – (تصویب) (approve)

بعد از اینکه مانده حساب کاربر چک شد، صاحب قرارداد هوشمند می‌تواند تأییدیه‌ای به کاربر بدهد تا بتواند تعداد توکن های مورد نیازش را از آدرس قرارداد برداشت کند. در واقع این تابع اعتبارسنجی تراکنش را براساس مقدار کل توکن ها و مانده حساب کاربران برای جلوگیری از جعل و کلاهبرداری انجام می‌دهد.

4 – (انتقال) (Transfer)

پس از چک کردن و اعتبارسنجی کاربر (اینکه آیا کاربر برای انجام تراکنش در حساب خود توکن کافی دارد یا خیر) توسط قرارداد، با استفاده از این تابع صاحب قرارداد توکن‌ها را برای کاربران ارسال می‌کند. در واقع این تابع به صاحب قرارداد اجازه می دهد تا مقدار معینی از توکن ها را دقیقاً مانند یک تراکنش معمولی رمزنگاری به آدرس دیگری ارسال کند ،  اجازه می دهد تعداد مشخصی از توکن ها از کل عرضه به یک حساب کاربری منتقل شود.

5 – (انتقال از) (transfer from)

برای درک بهتر چگونکی کارکرد این تابع را با ذکر مثالی بیان می‌کنیم. همه ما بصورت ماهانه باید هزینه‌هایی از جمله اجاره و قبوض را پرداخت کنیم. با استفاده از این تابع در قرارداد هوشمند می‌توانید سیستم پرداختی پیاده‌سازی کنید که بصورت خودکار این پرداخت‌ها را انجام دهد. در واقع این تابع به شما امکان میدهد نقل و انتقالات پرداخت به یک حساب خاص را خودکار کنید.

6 – (کمک هزینه) (allowance)

به منظور انجام معامله یکی از مهمترین داده هایی که قرارداد باید بداند ، موجودی کاربر است. از این گذشته ، کاربر باید حداقل مقدار توکن مورد نیاز برای انجام معامله را داشته باشد. به همین دلیل است که قرارداد ERC-20 تابع کمک هزینه را نیز شامل می شود. اگر کاربر حداقل تعداد توکن های مورد نیاز را نداشته باشد این تابع تراکنش را بصورت خودکار کنسل کند.


علاوه بر توابع اصلی که باید در استاندارد ERC-20 استفاده شود، این استاندارد سه تابع دیگر دارد که استفاده از آنها کاملاً اختیاری است. این سه تابع اختیاری عبارتند از 

1 – (نام نشانه) ( Token Name)

نامی که برای توکن پلتفرم انتخاب شده است. حتی اگر نام بردن از نشانه های شما ضروری نباشد ، باز هم هویت دادن به آن مهم است. نام اینگونه اعلام شده است

 رشته ثابت نام عمومی = “نام توکن”

2 – (نمادیا علامت اختصاری) (Symbol = SYM)

علامت اختصاری که به توکن اختصاص داده شده و معمولا مخفف نام آن می‌باشد.از این تابع برای انحصاری کردن یک توکن از سایر توکن‌ها با تعریف نمادی برای آن استفاده می‌شود. نمادهای انتخابی برای توکن‌ها معمولاً سه تا چهار حرفی و منحصر بفرد هستند.

نماد ثابت عمومی رشته = “SYM”

3 – (تعداد اعشار) ( Decimals)

این تابع مشخص می‌کند که توکن تا چند واحد اعشار بخش پذیر است و در واقع مشخص کننده کوچکترین جزء یک توکن است. عددی که معمولا برای این تابع روی شبکه اتریوم استفاده می‌شود معادل 18 است.


استاندارد ERC-20 لیستی از قوانینی است یک روی یک توکن باید پیاده سازی شود تا بتواند روی اکوسیستم اتریوم فعالیت داشته باشد. توکن‌های ERC-20 به دلیل امکان استفاده در عملیات‌های جذب سرمایه یا ICO بسیار کاربردی هستند. پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین می‌توانند تا زمان ساخت بلاک چین اصلی خود، با ساخت و فروش توکن‌های ERC-20 اقدام به جذب سرمایه کنند. توکن‌های ERC-20 روی تمام کیف‌ پول‌های معتبر

اتریوم قابلیت ذخیره‌سازی و انتقال دارند. بعضی از این کیف پولها عبارتند از :

  • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S
  • کیف پول سخت افزاری Trezor
  • پول اتریومی My Ether wallet
  • کیف پول Meta Mask
  • کیف پول دسکتاپی اتمیک atomic wallet
  • پول موبایلی کوینومی (Coinomi)
  • کیف پول موبایلی تراست والت (trust wallet )

زمانی که یک قرارداد هوشمند قصد ایجاد یک توکن در پلتفرم اتریوم را داشته باشد، توکن ERC-20 وارد بازی می‌شود. در حقیقت ERC-20 زبان مشترکی است که تمام قراردادهای هوشمند اتریوم از آن استفاده می‌کنند. این زبان به توکن‌ها، امکان مبادله شدن توسط یکدیگر را می‌دهد


مزایای توکن های ERC- 20

راحتی

همانطور که قبلاً بیان کردیم ، اگر هرکسی با عملکردهای خود توکن های خود را ایجاد می کرد ، می توانست یک کابوس قابلیت همکاری باشد. بعلاوه ، صرفه جویی در آن توکن ها در کیف پول و لیست آنها در صرافی ها دردناک بود. انتقال توکن ها می تواند قراردادها را خراب کرده و آنها را در برابر هکرها آسیب پذیر کند. از آنجا که مقررات ERC-20 یک طرح مناسب برای توسعه دهندگان ارائه می دهد. به راحتی می توان به جای کار کردن از ابتدا ، توکن ها را به وجود آورد.

عامل مهمی که برای ارزیابی کلی شبکه Ethereum بسیار مهم است نقدینگی این نشانه های ERC-20 است. اگر پروژه های بالای اتریوم فعال و در تعامل با یکدیگر باشند ، آنوقت به طور همواره پروژه های بیشتر و کاربران بیشتری را به شبکه اتریوم می آورد.

معایب توکن های ERC-20

اشکال انتقال

حتی اگر نشانه های ERC-20 از کیفیت خوبی برخوردار باشند ، اما انتقادات زیادی نیز به دست آورده اند. در اتریوم ، دو نوع حساب وجود دارد ، الف : حسابهای خارجی (EOA) ، که توسط کلیدهای خصوصی ب : حسابهای قرارداد ،که با کد قرارداد آنها کنترل می شوند.
اگر می خواهید با یک حساب EOA دیگر ارتباط برقرار کنید ، می توانید از تابع انتقال برای ارسال توکن های مورد نیاز استفاده کنید. با این حال ، اگر می خواهید با استفاده از تابع انتقال توکن ها را به یک حساب قرارداد ارسال کنید ، در این صورت با اشکالی روبرو خواهید شد که منجر به از دست رفتن تقریبا میلیون ها دلار شده است.

مشکل بزرگ در مورد عملکرد انتقال این است که به محض اجرا ، گیرنده از انتقال مطلع نمی شود حتی اگر معامله با موفقیت انجام شود
توسعه دهنده ای که به نام ” Dexaran “ می رود ، کسی بود که این موضوع را مورد توجه همه قرار داد.

نقطه ورود بسیار کم است

یک انتقاد بزرگ دیگر این است که ERC-20 ایجاد توکن های خاص خود را برای افراد بسیار آسان کرده است. در نتیجه این ، بازار از ICO و توکن های غیرمترقبه و حتی بدتر از همه کلاهبرداری شده است.


جمع بندی

استاندارد ERC-20 علاوه بر ساده‌سازی توابع، قوانین و پروتکل‌ها، نظم خاصی را نیز به قراردادها و برنامه‌های هوشمند داده است. قبل از ایجاد این استاندارد هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.اگر این استاندارد وجود نداشت، تیم توسعه دهنده باید وقت و هزینه بسیار زیادی را صرف ایجاد و توسعه بلاک‌چین مخصوص به خود را می‌کرد و همچنین صرافی‌ها و کیف پول‌ها می‎بایست پلتفرم خود را با تک تک زبان‎ها و استانداردهای توکن‎ های مختلف  سازگار کنند. اما با وجود این استاندارد جهانی، هر توکن می‌تواند خود را بطور اتوماتیک با هر صرافی و کیف‌پولی سازگار کند.

تاریخ انتشار : آگوست 17, 2020
https://fundachain.com/?p=2700 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مطالعه بیشتر

فانداچین

تحلیل مارکت کریپتو – آپدیت 26 فوریه 2022

فانداچین

تحلیل تکنیکال مارکت کریپتو – 14 فوریه 2022

در این ویدیو به بررسی چارت بیت کوین ، اتریوم ، توتال و توتال 2، […]

فانداچین

آپدیت مارکت کریپتو – 9 ژانویه 2022

در این ویدیو به بررسی چارت بیت کوین ، اتریوم ، توتال ، بیت کوین […]