×

هاوینگ چیست ؟

هاوینگ چیست ؟

در این مطلب قصد داریم هاوینگ را برای شما توضیح بدیم


هاوینگ یا هالوینگ (Halving) به معنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است که در ابتدا توسط خالق بیت کوین، یعنی ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است، تا بتواند مشکل تورم بیت کوین را کنترل و حل کند. این رویداد و رخداد به طور میانگین، هر 4 سال یک بار در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد.

در این رخداد ، پاداشی که انگیزه ماینرها برای فعالیت در شبکه است نصف می‌شود و درآمد بیت کوین حاصل از استخراج تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در حال حاضر پاداش استخراج بیت کوین ۱۲.۵ بیت کوین است که تا حدود چند روز دیگ که هاوینگ رخ میدهد به ۶.۲۵ واحد کاهش خواهد یافت. از آن جایی که هاوینگ اصولا عرضه بیت کوین های جدید را نصف می کند، بسیاری بر این عقیده هستند که این امر می تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت و خرید و فروش بیت کوین داشته باشد.

مهم‌ترین سؤال درباره هاوینگ این است که آیا این روی قیمت بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت؟ پاسخ این است که کسی اطلاع دقیقی از این موضوع ندارد و نمی‌داند. در واقع، روی کاغذ و از نظر تئوری، با فرض ثابت بودن تقاضا، اگر عرضه نصف شود، قیمت باید دو برابر قبل باشد تا به تقاضا پاسخ بدهد، اما لزوماً نمی‌توان گفت که تقاضا ثابت بماند و کاهش پیدا نکند.

حالا با توجه به میانگین زمان موردنیاز برای تولید بلاک (۱۰ دقیقه)، هاوینگ بعدی در چند روز آینده در ماه می سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) اتفاق می افتند .

واقعیت این است که زمان بلاک‌های بیت کوین دقیقاً (۱۰ دقیقه) نیست و به طور میانگین به ۱۰ دقیقه می‌رسد. از زمان خلق بیت کوین تاکنون میانگین زمان موردنیاز برای خلق یک بلاک ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه بوده است و نه ۱۰ دقیقه کامل که حدود ۷ درصد سریع‌تر از زمان تخمینی گرفته شده است.

در کل بیت کوین با این هدف ساخته شده که بتواند ارزشمند باقی بماند و هاوینگ درست به همین دلیل در آن تعبیه‌ شده است. تنها تعداد مشخصی بیت کوین (۲۱ میلیون) وجود خواهد داشت و با هاوینگ، تورم حاصل از عرضه بیت کوین ها با کند کردن نرخ توزیع کنترل می‌شود.

تاریخ انتشار : می 5, 2020
https://fundachain.com/?p=2488 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مطالعه بیشتر

احراز هویت KYC در بیتمکس اجباری شد ! کاربران ایرانی سرمایه‌ خود را خارج کنند

احراز هویت KYC در بیتمکس اجباری شد ! کاربران ایرانی سرمایه‌ خود را خارج کنند

بیتمکس، یکی از بزرگ‌ترین بستر‌های معاملاتی بیت کوین در جهان، امروز (جمعه) در وبلاگ خود اعلام […]

آیا بیت کوین در ایران قانونی است ؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است ؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است با خبردار شدن همه دنیا در مورد خرید […]

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین / ( Bitcoin) چیست؟ نوعی پول یا ارز در شکل دیجیتالی است که […]