×

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

(ICO  (initial coin offering 

پیشنهادات اولیه سکه (ICOs) یک روش جمع آوری کمک های مالی است که عمدتا توسط شرکت های نوپا که مایل به ارائه محصولات و خدمات هستند ، که معمولاً مربوط به فضای رمزنگاری و فضای block chain است ، مورد استفاده قرار می گیرد.
ICOها ترکیبی از پیش فروش ارز اولیه سهام شرکتهای سهامی عام و چمع آوری سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع به کار شرکتهای نوپا و استارت اپ ها است. با سرمایه‌گذاری در این شرکت‌های نوپا و خرید سهم های آنها (توکن ها) ، به شکل گیری فعالیت آنها کمک می کنید؛ همچنین در صورت بالا رفتن ارزش آن شرکت و پیشرفت فعالیت های آنها، ارزش توکن ها افزایش می یابد؛ در نتیجه سود فراوانی نصیب شما می شود.
خرید و فروش توکن های ICO ها تنها با رمزارزهایی چون بیت کوین، اتریوم و یا حتی توکن های ICO های دیگر امکان پذیر است. هر سهم قابل خرید و فروش در یک ICO، یک توکن (Token) نامیده می شود؛ و هر ICO، توکنی مخصوص به خود دارد. در بسیاری از موارد، حتی پرداخت های درون سازمانی این شرکت ها نیز با همان توکن های ایجاد شده توسط خودشان صورت می گیرد.
یکی از تفاوت های ICO ها با ارز اولیه سهام شرکت های سهامی عام در این است که به جز توکن های آن پروژه، حق رای، حق مالکیت و یا هیچ حق دیگری در آن پروژه از آن شما نمی شود و شما فقط در مالکیت توکن های آن پرژوه شریک آنها می شوید
برای شرکت در ICO ، معمولاً ابتدا نیاز به خرید ارز دیجیتال دارید و درک اساسی در مورد نحوه استفاده از کیف پول و مبادلات رمزنگاری شده دارید.
ICO ها در اکثر موارد کاملاً غیرقابل تنظیم هستند ، بنابراین سرمایه گذاران باید هنگام تحقیق و سرمایه گذاری در ICO ، میزان احتیاط و دقت زیادی را انجام دهند.

سرمایه گذاری در ICO ها

بیشتر ICO ها با استفاده از پروتکل ERC20 بر روی پلتفرم Ethereum ساخته شده اند. همچنین سیستم عامل های دیگری مانند NEO ، Qtum ، Lisk ، Komodo ، Strat ، ICX و بسیاری دیگر وجود دارد که برخی از ICO ها به عنوان شبکه تراکنش خود از آنها استفاده می کنند. پروژه های ICO دارای داشبورد سهم خود هستند که افرادی که به دنبال شرکت در پروژه ها هستند می توانند از آنها برای ارسال و دریافت اطلاعات مربوطه استفاده کنند. در بسیاری از اوقات ، مشارکت کنندگان برای ثبت سهم خود در شبکه توکن تولید شده ، باید در لیست سفید ICO ثبت نام کنند.
مستندات مشتری را بشناس (KYC) ، معمولاً از مشارکت کنندگان نیز الزامی است. هر شخصی که دارایی های دیجیتالی را به پروژه ارسال می کند ، باید با ارسال اسکن یا عکس اسناد رسمی شناسایی رسمی (ID) هویت خود را به این پروژه تأیید کند. شرکت کنندگان برای موارد ارسال شده در سند Whitelisted و KYC باید یک کیف پول شبکه تراکنش مناسب داشته باشند و توکن هایی را که ICO به عنوان سهم در برابر تولید توکن می پذیرد ، داشته باشند. مشارکت کننده اطلاعات مربوط به آدرس کیف پول را به ICO ارسال می کند و مقدار دلخواه از توکن های پذیرفته شده را به یک آدرس کیف پول تعیین شده ارائه شده توسط کانال ارتباطی رسمی ICO ارسال می کند. بعد از اینکه تیم فنی ICO تأیید کرد که سهم دریافتی با آدرس کیف پول مرتبط با سند تأیید شده مطابقت دارد ، کیف پول مشارکت کننده با مبلغ وعده داده شده از توکن های پروژه پاداش می گیرد. بعضی اوقات فرآیند از پایان ICO تا تاریخ انتقال توکن ها به مشارکت کنندگان به دلیل کار برنامه نویسی مورد نیاز ممکن است چندین هفته طول بکشد.

نحوه خرید توکن در طی ICO

1. برای ICO از طریق وب سایت پروژه ثبت نام کنید

2. بیت کوین یا اتر دریافت کنید

3. بیت کوین یا اتر خود را به کیفی که کنترل می کنید منتقل کنید

4. توکن های ICO را بخرید

5. با ارسال رمزنگاری به آدرس آنها در ICO شركت كنید

6. شما توکن های ICO را به آدرس خود می دهید

7. هنگامی که توکن ICO خود را دارید ، نحوه ذخیره آنها را دریابید

تبدیل توکن ها به ارزهای دیگر

حال که توکن های خود را دریافت کرده اید می توانید به چند روش آنها را به پول نقد یا دیگر رمزارزها تبدیل کنید. بسیاری از این استارتاپ ها خود ابزاری جهت تبدیل توکن های خود به اتریوم (ETH) در اختیار شما قرار می دهند. ولی در صورتی که چنین ابزاری به شما ارائه نشد، باید منتظر بمانید تا آن توکن در یک صرافی معتبر قرار گیرد؛ در آنصورت می توانید آن را با توکن ها یا رمزارزهای دیگر مبادله کنید. برای اینکه بدانید توکن های ICO شما در چه صرافی هایی تبادل می شوند کافی است تا نام آن را در سایت  CoinMarketCap.comجستجو کنید و پس از ورود به صفحه جزئیات آن توکن، در تب Exchange یا Markets می توانید لیستی از صرافی هایی که این توکن را خرید و فروش می کنند پیدا کنید.
برای فرستادن توکن های خود به صرافی ها یا هر جای دیگری باید در هنگام ارسال وجه با کلیک بر روی منوی dropdown نشان داده در شکل زیر توکن مورد نظر خود را انتخاب نمایید..

بر خلاف اکثر کیف پول های ذخیره کننده رمزارزها، ثبت نام و شرکت در ICO ها نیازمند ثبت اطلاعات شخصی و هویتی بسیاری می باشد.
اگر دسترسی شما به کیف پول تان از بین برود، دسترسی شما به تمام توکن های خریداری شده تان نیز از بین خواهد رفت.
به دلیل نوسانات بالای رمزارزهایی چون اتریوم، بیت کوین و … حتی درصورت افزایش قیمت توکن های ICO و فروش آنها به بالاترین قیمت، ممکن است پس از تبدیل آنها به اتریوم یا بیت کوین، باز به دلیل نوسانات آنها ضرر کنید ( یا سود مضاعفی نصیب شما شود!)
به طور خلاصه ICO ها یکی از پر ریسک ترین روش های سرمایه گذاری در دنیای امروز می باشند. ولی بر هیچ کس پوشیده نیست که معمولا پر ریسک ترین روش های سرمایه گذاری می توانند سود آورترین نیز باشند.

تشخیص ICO های کلاهبردار

آسان‌ترین راه تشخیص تقلب از طریق اطلاعات است. هرچه اطلاعات کمتر باشد احتمال کلاهبرداری بالاست. آیا استارتاپ مالکیت قابل شناسایی دارد؟ آیا محصول قابل ارائه دارد؟ آیا برای محصول کد دارد؟ آیا مشاوران خارجی دارد؟ آیا مشاور حقوقی دارد؟ اگر شرکت اظهاراتی مانند «ما توسط یک نهاد خاص حمایت می شویم» دارد اما مشخصاتی ارائه نمی‌کند این یک علامت هشدار است. در ادامه برخی از روشهای تشخیص کلاهبرداری در ICO ها را بررسی می کنیم

بررسی دقیق در تیم پشت سر Cryptocurrency

ارزیابی تیم ICO می تواند به شما کمک کند بینشهای مهمی در مورد جدی بودن پروژه بدست آورید. اعضای تیم توسعه تیم و تیم مشاوره را دنبال کنید تا آنها را بشناسید و موفقیت های گذشته را کسب کنید.
هدف ، درک تعهد ، مهارت و توانایی اعضای تیم برای تبدیل شدن به یک پروژه موفقیت آمیز در پروژه است. اگر توجه داشته باشید که اعضا دارای بازخورد منفی ناشی از کارهای قبلی و رمزنگاری نشده هستند ، توصیه می شود از چنین نشانه هایی خودداری کنید
برای هر سرمایه گذار از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که قبل از هرگونه سرمایه گذاری ، ابتدا تحقیقاتی راجع به اعضای تیم پروژه انجام دهد. بررسی پیمایش در حساب های رسانه های اجتماعی و پروفایل های LinkedIn می تواند تصویر را به روشی بهتر پاک کند. سرمایه گذاران همچنین باید پیروان برنامه نویسان ذکر شده را بررسی کنند و از حضور فعال خود در سمت راست با تعداد مناسب دنبال کنندگان اطمینان حاصل کنند. می توان پروفایل های رسمی توسعه دهندگان مشهور رمزنگاری مرتبط با این پروژه را بررسی کرد تا بررسی کند که آیا چنین ادعاهایی را پذیرفته اند یا خیر. سرمایه گذاران همچنین باید از صلاحیت ها و تجربه توسعه دهندگان درگیر در این پروژه برای جلوگیری از گرفتاری در ICO های تقلب جلوگیری کنند.

Whitepaper را تجزیه و تحلیل کنید

یک توکن فقط به همان اندازه پروژه ای که به آن وصل شده است خوب است. بنابراین توصیه می شود فقط بر روی یک پروژه بالقوه سرمایه گذاری روی یک توکن ICO سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه در پشت توکن علاقه ، باید مقاله سفید آن را بخوانید.
مقاله سفید گزارشی معتبر است که خوانندگان را در مورد یک مشکل و چگونگی طرح مورد نظر برای بررسی آن آگاه می کند. این قسمت جزئیات پروژه ، توکن ها و توزیع آنها را ارائه می دهد. این سخن گفتن است که سازنده (های) ICO برای نشان دادن اینکه چرا یک سرمایه گذار باید با خرید توکن ها به پروژه بپیوندد ، استفاده می کند. اگر از کاغذ سفید چیزی درمورد این پروژه وجود ندارد ، حتماً از تیم توسعه به دنبال جواب باشید. قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری ، حتی از جزئیات جزئی ICO و پروژه سؤال کنید.

یک نقشه فریبنده ممکن است فاقد پیچیدگی هایی باشد که لازم است در لیست سفید یک پروژه ذکر شود. پروژه ای که نتواند مرکز خرید سفید خود را به سرمایه گذاران ارائه دهد ، باید در اولین فکر خود مورد غفلت واقع شود. برخی از کلاهبرداران از whitepaper به خوبی آگاه می شوند تا عنصر اصالت را در پروژه خود بیفزایند.
whitepaper عالی در تلاش است با متقاعد کردن آنها در مورد موفقیت پروژه ، توجه سرمایه گذار را جلب کند. اگر whitepaper نتواند اعتماد قابل توجهی به پروژه را برای شما تضمین کند ، باید بلافاصله از آن عقب نشینی کنید.
امکان سنجی پروژه را بررسی کنید

در هنگام انتخاب یک پروژه ICO ، باید مفاهیم ، اهداف و استراتژیهای پیاده سازی مورد نظر در آینده توسط این پروژه در نظر گرفته شود. پروژه های جدید اغلب ایده های مفید و خلاقانه ای دارند اما در تهیه طرح برای تحقق اهداف خود ناکام هستند. آنها طی چند ماه با کمبود مواجه می شوند و باعث می شود سرمایه گذاران پول خود را از دست دهند. ICO خوب نه تنها ایده سودآوری دارد بلکه برای دستیابی به آنها برنامه های هدف گرا نیز دارد.

شفافیت ICO همچنین نکته مهمی است که باید قبل از انجام سرمایه گذاری به آن توجه کرد. یک پروژه ICO خوب با انتشار گزارش پیشرفت در وب سایت یا دسته های رسانه های اجتماعی ، مشتریان خود را از تحولات ایجاد شده در این پروژه آگاه می کند. از طرف دیگر ، ICO های جعلی هرگز جزئیات کاملی درباره این طرح را به سرمایه گذاران خود نمی دهند.
بررسی نظرات سایر سرمایه گذاران را نگه دارید
برای یافتن نظرات ، نظرات سایر سرمایه گذاران و غیر سرمایه گذاران در مورد پروژه رمزنگاری یک انتخاب عالی است. این نظرات بیش از بسیاری اوقات درست است. از پروژه هایی که نظرات منفی دارند باید به شدت پرهیز شود. جامعه پشتیبانی پروژه را دنبال کنید ، و اگر دید منفی نسبت به پروژه داشته باشد ، باید از انجام سرمایه گذاری به طور قطع خودداری کنید. پروژه ICO صحیح دارای یک جامعه فعال است که محکم از این پروژه حمایت می کند.

در اهداف غیرواقعی مکث کنید

پروژه هایی که اهداف غیر واقعی دارند غالباً با شکست مواجه می شوند یا به عنوان کلاهبرداری اعلام می شوند. پروژه های ادعای دروغین هرگز نباید مورد سرگرمی سرمایه گذاران قرار گیرد.
مراقب مشاوران جعلی ICO باشید
افزایش پروژه های ICO منجر به افزایش تعداد مشاوران ICO شده است که درنهایت فضای ورود افراد جعلی به این زمینه را فراهم کرده است. از این رو ، لازم است یک سرمایه گذار از پروژه هایی که وجوه خود را در آن قرار می دهند ، مراقب باشد. با حفظ صبر و احساس رویکرد کوشا ، می توان به راحتی سرمایه گذاری های مناسب انجام داد و سود خوبی کسب کرد.

ساختار پونزی یا هرمی

شناسایی ICO هایی که ساختار پونزی یا هرمی دارند چندان مشکل نیست و با صرف مقدار کمی وقت، می‌توان آنها را شناخت. با این حال هنوز افراد ناآگاه در دام آنها می‌افتند.
معمولا در یک طرح پونزی یا هرمی، از افراد خواسته می‌شود سرمایه‌گذاران جدید را در چند سطح به پروژه معرفی کنند و کسب سود صرفا از طریق معرفی انجام می‌شود.
هدف سیستم‌های پونزی گسترش طرح به منظور سود بردن عده‌ای خاص است. چنین ICO هایی اغلب ناپایدار هستند و باید از آنها دوری کرد. توجه داشته باشید هر سایتی که از افراد می‌خواهد به معرفی افراد بپردازد را نباید سیستم هرمی تلقی کرد.
مهترین فرمول برای تشخیص یک ICO پر سود
بازار ارز دیجیتال در مقایسه با اکثر بازارهای توسعه یافته، تصمیمات سرمایه گذاری دقیق و شفافی ندارد. در بازار بورس، شرکت ها بر حسب مقیاس و استانداردهای متنوعی مانند ارزش فروش، دارایی شرکت، درآمد و شناوری پول ارزش گذاری می‌شوند. هیچ یک از این موارد در کریپتو وجود ندارد.
سرمایه گذاران باید از قانون متکالف (Metcalfe) استفاده کنند تا توکن‌های موجود در بازار ارزش گذاری شوند. قانون متکالف برای ارزش شبکه وضع شده است و بر اساس آن ارزش شبکه متناسب با مجذور کاربرانش است.

قانون متکالف در آغاز تکنولوژی اینترنت به وجود آمد تا قدرت تاثیرات شبکه را بررسی کند. همان‌طور که گفته شد، این قانون نشان می‌دهد که ارزش شبکه با مجذور تعداد کاربران آن سیستم رابطه مستقیم دارد. این قانون به سه روش می‌تواند برای ارزش گذاری یک ICO به کار برود.:

k^n

اولین روش : که رایج ترین آنها می‌باشد باتوجه به فرمول بالا ، n بیانگر تعداد کاربران است

دومین روش : که با توجه به فرمول بالا در آن n تعداد تراکنش ها در ثانیه می‌باشد

در روش سوم n : تعداد گره های فعال در شبکه است.

در این بخش از وب‌سایت ما میتوانید ico های آینده دار را بررسی و دنبال کنید

تاریخ انتشار : جولای 7, 2020
https://fundachain.com/?p=2658 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مطالعه بیشتر

فانداچین

تحلیل مارکت کریپتو – آپدیت 26 فوریه 2022

فانداچین

تحلیل تکنیکال مارکت کریپتو – 14 فوریه 2022

در این ویدیو به بررسی چارت بیت کوین ، اتریوم ، توتال و توتال 2، […]

فانداچین

آپدیت مارکت کریپتو – 9 ژانویه 2022

در این ویدیو به بررسی چارت بیت کوین ، اتریوم ، توتال ، بیت کوین […]