×

دفتر کل توزیع شده(DLT)

دفتر کل توزیع شده(DLT)

دفتر کل چیست ؟

دفاتر کل یا لجر محلی برای ذخیره و ثبت اطلاعات و داده ها هستند که برای استفاده های مختلفی طراحی شدند و مهمترین کاربرد آنها ثبت داده‌های مالی است زمان پیدایش دفاتر کل مشخص نیست اما چون بیشتر استفاده آنها برای ثبت داده‌های مالی و تراکنش هاست پیدایش آنرا هم زمان با اختراع پول می دانند و لجرها از زمان پیدایش انواع مختلفی داشته اند به عنوان مثال در زمان های قدیم در دفاتر کل به شکل چوب و سنگ و لوحه های گلی نوشته می شدند و پس از اختراع کاغذ دفاتر کل شکل دفتر و کتاب به خود گرفت گرفتند و امروزه با توسعه فناوری و کامپیوتر ها شکل دیجیتالی به خود گرفته‌اند است.

مزایا دفتر کل :

پرکاربردترین استفاده دفاتر کل در بخش امور مالی است بنابراین بانکها و موسسات مالی بیشترین استفاده را از دفاتر کل می‌برند که برای ثبت تراکنش ها و صورت حساب ها انجام شده به عنوان مثال وقتی شما برای هر خرید کارت بانکی تان را در دستگاه POS فروشگاه وارد می کنید این دستگاه به سامانه بانکی متصل می‌شود و اطلاعات مورد نیاز را از دفتر کل بانک مرکزی به نظر دریافت می‌کند و پس از انجام تراکنش نتیجه را اعلام و دفتر کل را به‌روزرسانی می‌کند در واقع بدون دفاتر کل امکان مبادله اینترنتی وجود ندارد.

معایب دفاتر کل :

تا قبل از دفاتر کل توزیع شده دفتر کل به صورت متمرکز و تحت نظارت سازمان های خصوصی ایجاد و به روز رسانی می شدند. وقتی دفاتر کل به صورت مرکزی اداره شوند روی سرور خاص قرار می گیرند.امنیت آنها از طریق راه های مختلفی تهدید می شود . به عنوان مثال اگر هکری با شناسایی آی پی و ایجاد مشکلات امنیتی می تواند به راحتی به حساب‌های بانکی دسترسی پیدا کند.
چون اطلاعات ثبت شده برای همه قابل رویت نیست همواره امکان کلاه برداری و سوء استفاده از اطلاعات وجود دارد.
خدماتی که از طرف بانک ها صورت می گیرد و همواره باعث ایجاد هزینه برای مشتریان میشود.

دفتر کل توزیع شده یاDLT چیست؟

نمونه‌ی تکامل یافته از دفاتر کل هستند که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کنند یعنی مرکزیت نداشته و تحت نظارت سازمان یا مرکزی نیست بلکه ثبت و تبادل در این دفاتر به گونه‌ای است که افراد متصل به شبکه گره با نگهداری و توزیع اطلاعات باعث ایجاد پایگاهی از داده ها می شوند که هر گره که در آن یک کپی از کل کتاب را نگهداری می کند و یک سربرگ را می‌توان در بین همه کاربران توصیه کرد بنابراین دیگر نیاز به نظارت شخص ثالث نیست . امنیت سیستم های غیر متمرکز DLT بسیار بالاست و حمله به آنها بسیار سخت است زیرا برای هک کردن این سیستم باید به طور همزمان به همه این نسخه ها حمله کرد و همچنین چون هر تراکنش برای هر یک از افراد قابل مشاهده و شفاف است برای یک هکر تقریباً غیر ممکن است که تغییراتی مخرب ایجاد کند . DLT های مختلفی با مدل های مختلف کنترل و دسترسی وجود دارند که همه این برنامه‌ها اپن‌سورس هستند و فقط می‌توان به برنامه آنها اضافه کرد و در اصل آن نمی توان تغییر ایجاد کرد. یکی از مزیت‌های DLT این است که درDLT تمام نسخه های پایگاه داده با یکدیگر متفاوت هستند و کسی نمی تواند تغییرات غیر مجاز در آنها ایجاد کنند واز تقلب ها جلوگیری می کند و هزینه کل روند را کاهش می دهد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین زیر شاخه ای از دفتر کل توزیع شده DLT است . یک فناوری غیر متمرکز است یعنی پروتکل بلاک چین اطلاعات ذخیره شده روی این سیستم میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شوند و هیچ دولتی یا سازمانی بر آن کنترلی ندارد و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریباً غیر ممکن است . واژه بلاک چین ترکیبی از دو کلمه BLOCK )بلوک) و CHAIN (زنجیره) است . این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلاک هاست و اطلاعات در هر بلاک ذخیره می‌شوند و به صورت زنجیره‌ای به یکدیگر مرتبط هستند و هرکدام از این بلاک ها کدی به نام هش دارند که هویت آن بلاک است که یک رشته‌ای از کاراکتر هاست که با توابع ریاضی ساخته می‌شود که توسعه دهندگان آن را مشخص می‌کنند . یک داده یا ورودی همیشه ثابت است که با کوچکترین تغییر در اطلاعات یک بلاک هش آن نیز به طور کلی تغییر می‌کند که این اتفاق از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت شده روی بلاک چین جلوگیری می‌کند . در بلاک چین ها علاوه بر اینکه خودشان هش دارند حاوی هش بلاک قبلی هم هستند و همین علت است که به آن زنجیره بلوکی گفته می شود.

الگوریتم اجماع در بلاک چین چیست ؟

تعریف الگوریتم اجماع : در دفتر کل توزیع شده (مثلاً بلاک چین) زمانی که قرار باشد اطلاعات آپدیت و به روز رسانی می شوند باید در سیستم همه گره ها این اتفاق بیفتد در غیر این صورت یک پایگاه داده بدون استفاده و غیرقابل تغییر سر و کار خواهیم داشت . برای حل این مسئله از الگوریتم اجماع استفاده می شود یعنی در الگوریتم اجماع هر یک از گره های موجود در این شبکه برای تصدیق تراکنش های صورت گرفته باید به یک توافق کلی و قابل قبول دست یابند به عبارت دیگر مفهوم الگوریتم اجماع در درون شبکه به این صورت است که باید تعداد مشخص و قابل قبولی از گره‌ها در بیش از ۵۱ درصد آنها در مورد انجام یک انتقال به توافق دسته‌جمعی دست یابند تا از این رو این انتقال درون شبکه قابل انجام باشد. الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد اما دو نوع از آن بسیار پرکاربرد است. الگوریتم اثبات کار و الگوریتم اثبات سهام است .

الگوریتم اثبات کار(Pow) :

اولین الگوریتم اجماع است که توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شده است . این الگوریتم اجماع توزیع شده بدون نیاز به واسطه را به وجود آورد. روش کار به این صورت است که شرکت کنندگان حاضر در بلاک چین باید مسائل محاسباتی پیچیده را برای اضافه کردن بلوکی از تراکنش ها به بلاکچین حل کنند که این مسئولیت به عهده گره های خاصی است که Miner یا استخراج کننده نامیده می شوند و فرایند انجام آن هم Mining یا استخراج نام دارد و همچنین برای دستیابی به جواب این مسائل نیروی پردازش کامپیوتری بسیار به کار می رود که به همین دلیل برق زیادی هدر می رود .در زمینه امنیت نیز این الگوریتم تقریباً ضد هک طراحی شده و حمله به این الگوریتم انرژی و هزینه بسیار زیادی دارد) منظور از هزینه همان هزینه فقط انرژی است(. الگوریتم اثبات کار در اتریوم ‘لایت کوین ‘ دوج کوین و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مشهورترین کاربرد این الگوریتم در بیت کوین است.

الگوریتم اجماع اثبات سهام(Pos):

 این الگوریتم در سال ۲۰۱۱ در راستای جایگزینی اثبات کار به وجود آمد تا مشکلات الگوریتم اثبات کار را حل کند. هدف الگوریتم اجماع Pow و Pos یکسان است اما فرایند رسیدن به این هدف متفاوت است .در الگوریتم اجماع (Pos) بر خلاف الگوریتم(Pow) که در آن Miner ها باید مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کرد تا بلوکی به بلاک چین اضافه شود و تراکنش تایید شود اما در Pos این خالق بلوک جدید است که بسته به میزان سهامش راه قطعی انتخاب می‌کند و این سرمایه را سهام یا Stage می نامند . در این الگوریتم جایزه‌ای در کار نیست و ماینر ها فقط کارمزد تراکنش ها را دریافت می کنند . در این روش تمام واحدهای مورد نظر از قبل استخراج شده و تعداد آنها هرگز تغییر نمی کند این بدان معنی است که هیچ پاداشی هم در Posنیست به همین دلیل در سیستم Pow به ماینر‌ها فورجر(Forger) هم می‌گویند . در الگوریتم Pow هرچه توان محاسباتی بیشتری( کامپیوترهای قوی تر) داشته باشید شانس ایجاد بلاک های جدید دارید اما در Pos هرچه پول یا سهام بیشتری در سیستم داشته باشید شانس بیشتری برای ایجاد بلاک دارید .

 

مزیت سیستم pos :

الگوریتم Pos نیز از نظر امنیت بسیار بالاست و حمله ۵۱ درصدی به آن خیلی سخت است چون باید هکر پول و انرژی زیادی مصرف کند یعنی باید سهام خیلی زیادی در شبکه داشته باشد . کاهش مصرف انرژی شبکه که آسیب به محیط زیست را کمتر می‌کند و باعث هدر رفتن منابع نمی شود
معایب : کسانی که بیشتر میزان سهام رو در شبکه دارند قاعدتاً می‌توانند سیستم را کنترل کنند و می توان از بعضی تراکنش ها جلوگیری کنند .

رمزنگاری در فضای کریپتوکارنسی به چه معنا است؟

کلمه کریپتوگرافی برگرفته از دو لغت kriptos به معنای محرمانه و graphien به معنای نوشتن است . در فضای کریپتوگرافی نهادهای نظارتی وجود ندارند . کریپتوگرافی یا رمزنگاری تکنولوژی از طریق آن می توان به صورت امن اطلاعات را منتقل یا ذخیره کنیم و به عبارت دیگر رمزنگاری به ما کمک می‌کند که پیام خود را به صورت محرمانه به مقصد مورد نظر برسانیم . هدف اساسی رمزنگاری این است که به افراد این امکان را بدهند که روی یک کانال ناامن با حفظ حریم شخصی و اصالت داده هایش به صورت کاملاً با هم ارتباط برقرار کنند .
با استفاده از رمزنگاری می‌توانیم
در حفظ محرمانگی اطلاعات مطمئن شویم .
از ارسال پیام توسط فرستنده پیام مطمئن شویم.
از عدم تغییر پیام فرستنده در شبکه مطمئن شویم.
ارسال پیام توسط فرستنده را اثبات کنیم
ارزهای دیجیتالی به چه صورت از کریپتوگرافی استفاده می‌کنند؟یکی از روش های راه اندازی کریپتوگرافی استفاده کردن از Public key و Private key است . ارزهای دیجیتال با بهره بردن از کلیدها از تکنولوژی کریپتوگرافی در شبکه خود استفاده می‌کنند . هر کار برای استفاده از ارز های دیجیتالی نیاز به یک کیف پول دارد زمانی که شما کیف پول می سازید در ابتدا کلید خصوصی برای شما ساخته می‌شود و از روی کلید خصوصی ‘ کلید عمومی ساخته می‌شود . کلید عمومی همان آدرس کیف پول شماست که فرستنده هم آن را مشاهده می‌کند و کلید خصوصی که فقط خود کاربر می داند و قابل رویت برای دیگران نیست.

عرضه اولیه پول (Ico) چیست ؟

Ico چیست ؟ درلغت به معنای عرضه اولیه کوین یا همان
(Initial Coin offering) است .Ico یک نوع جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی است که در آن پروژه‌ها ‘جذب سرمایه توکن های خود را به فروش می گذارند و در ازای توکن خود به سرمایه‌گذاران از آنها بیت کوین یا اتریوم دریافت می‌کنند که این توکن هایی که دریافت می‌کنند بر بستر یک بلاک چین پیاده می‌شود. در سراسر دنیا بسیاری از شرکت‌ها به دنبال ایجاد کسب و کار کریپتویی برای خود هستند و ایده جالبی دارند اما سرمایه ندارند آنها به صورت غیرمتمرکز و با اعلام Icoخود از همه مردم در هر جای دنیا سرمایه جذب کنند . تاریخچه پیدایش Ico در سال ۲۰۱۳ توسط پروژه مسترکوین(Mastercoin) برگزار شد که به طور رسمی برای جمع‌آوری بودجه راه اندازی شد که هر کسی می‌تواند با ارسال بیت کوین به یک آدرس کیف پول خاص توکن مستر کوین را بخرد.

صرافی (اکسچنج) ارز دیجیتالی چیست؟

صرافی ارز دیجیتال مکانی است که در آن می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد و به معامله ارزهای دیجیتال پرداخت. صرافی ها یک پلتفرم آنلاین است که رایج ترین روش برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به حساب می آیند.

در صرافی ها شما می توانید ارزهای دیجیتال را به صورت جفت ارز معامله و مبادله کنید به عنوان مثال شما می توانید جفت ارز بیت کوین/ اتریوم(BTC/ETH) را با یکدیگر معامله کنید. خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت این جفت ارزها امکان پذیر است. در واقع این اکسچنج ها یک بازار آنلاین برای کل شبکه ارزهای دیجیتال هستند.
اکسچنج در زبان انگلیسی به معنای مبادله و معامله و همچنین صرافی می باشد و به همین دلیل با ورود ارزهای دیجیتال به ایران ابتدا به صرافی ارز دیجیتال در ایران اکسچنج می گفتند و تا مدت ها با این نام شناخته می شد.
صرافی ها دو دسته اند : صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز.
صرافی متمرکز: متمرکز بودن یعنی یک واسطه معتبر برای رسیدگی به هر دارایی استفاده شده در معاملات وجود داشته باشد. صرافی متمرکز ارز دیجیتال یعنی کاربر می تواند پول خود را در یک صرافی ذخیره کند . ارز او در اختیار صرافی است و صرافی به طور کامل به حساب دسترسی دارد و کنترل ۱۰۰ درصد پول را از مشتری می‌گیرد . امنیت صرافی ها خیلی بالا نیست و ممکن است که هک شوند.
صرافی غیرمتمرکز: یک صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (Dex) با ایجاد یک محیط هوشمند واسطه از بین می‌برد . در این نوع صرافی‌ها معاملات از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود تا پول از زیر دست واسطه ها عبور نکند . صرافی های غیر متمرکز کنترلی بر روی سرمایه شما ندارد و یک سیستم هم همتا به همتا است و این نوع صرافی‌ها برای کشورهایی که جز تحریم قرار دارند بسیار مفید است .

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال مکانی است که در آن می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد و به معامله ارزهای دیجیتال پرداخت. صرافی ها یک پلتفرم آنلاین است که رایج ترین روش برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به حساب می آیند.
در صرافی ها شما می توانید ارزهای دیجیتال را به صورت جفت ارز معامله و مبادله کنید به عنوان مثال شما می توانید جفت ارز بیت کوین/ اتریوم(BTC/ETH) را با یکدیگر معامله کنید. خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت این جفت ارزها امکان پذیر است. در واقع این اکسچنج ها یک بازار آنلاین برای کل شبکه ارزهای دیجیتال هستند.
اکسچنج (Exchange) در زبان انگلیسی به معنای مبادله و معامله و همچنین صرافی می باشد و به همین دلیل با ورود ارزهای دیجیتال به ایران ابتدا به صرافی ارز دیجیتال در ایران اکسچنج می گفتند و تا مدت ها با این نام شناخته می شد.

تاریخ انتشار : ژانویه 23, 2020
https://fundachain.com/?p=1047 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. notronadmin گفت:

    عالی

    1. notronadmin گفت:

      ممنونیم

برای مطالعه بیشتر

فانداچین

نحوه برداشت از صرافی نوبیتکس

نحوه نصب Trust Wallet و ساخت یک حساب در Trust Wallet

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟کیف پول ارزهای دیجیتال یک برنامه نرم […]

کار با بخش های صرافی KuCoin