×

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست


رمز نگاری درجنگ جهانی دوم برای اولین بارجهت انتقال پیام وفرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت ودرسال۱۹۳۸ دانشمند امریکایی برای اولین بار ایده ارز دیجیتال را ارائه داد.درعصر دیجیتال ریاضیات،علوم کامپیوتر برای امنیت و ارتباطات،اطلاعات،انتقال پول و ارز مورد استفاده قرارگرفته اند.
ارز دیجیتال یا به عباراتی دیگر ارز مجازی، رمز ارز، ارز پایه و ارز رمزنگاری شده، این کلمات را اگر به انگلیسی ترجمه کنیم همه یک مفهوم رو می رسانند آن هم کریپتو کارنسی (cryptocurrency)
است که این واژه از دو عبارت کرپتو(crypto) به معنای رمز و کارنسی (currency)به معنای ارز تشکیل شده است. کریپتوکارنسی یا همان ارز دیجیتال با ارزهای بانکی فرق دارد و به صورت دیتای دیجیتال مبادله می‌شوند.کریپتو کارنسی ها حقیقت نوعی پول اینترنتی هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری )رمز گذاری می شوند و می توان آنها‌ را با ارزهای دیگر مبادله کرد و تراکنش مالی انجام داد.
تفاوت پول معمولی با ارز دیجیتال چیست؟
-1 ارز دیجیتال بر خلاف پولهای معمولی ماهیت فیزیکی ندارد
-2ارزهای رسمی مثل ریال، یورو، دلار و… توسط بانک مرکزی هر کشور منتشر می‌شود و بانک مرکزی باید یک شیء با ارزشی را به عنوان پشتوانه پول در اختیار داشته باشد اما ارزهای دیجیتال این گونه نیست و بیشتر آنها بدون هر نوع پشتوانه فیزیکی منتشر می‌شود و پشتوانه ارزهای دیجیتال استفاده مردم است یعنی اگر مردم هیچ استفاده از آنها نکنند ارزهای دیجیتال بی ارزش می شوند
۳- سومین تفاوت در ساختار تراکنش آنهاست در تراکنش آنلاین بین دو نفر معمولاً یک واسطه بانک وجود دارد که بر آن نظارت می کند اما در ارزهای دیجیتال تراکنش‌ها بین دو نفر به صورت همتا به همتا(p2p) صورت می‌گیرد به جای این که یک نهاد وابسته مرکزی مثل بانک درستی تراکنش را تایید کند در ارز دیجیتال توسط شبکه ای از کاربران که بر روی شبکه بلاک چین حضور دارند تایید می شود
چهارمین ویژگی ارز دیجیتال برگشت ناپذیر بودن تراکنش‌های آن است. اگر انتقال ارز دیجیتالی انجام دهید و تراکنش شما تایید شود دیگر نمی توانید برگردانید مگر آنکه گیرنده مایل به انجام این کار باشد اما شیوه در بانک‌ها فرق می کند اگر شما به اشتباه پول را به حساب شخصی دیگر انتقال داده باشید در نهایت با پیگیری قضایی می توان آن را پس بگیرید
۵_ پنجمین ویژگی حفظ هویت کاربر است .در تراکنش های معمولی آنلاین هویت کاربر قابل رویت است اما در ارزش های دیجیتال هویت کاربر محفوظ می ماند .آدرس کیف شما نقش شماره حساب و کارت شما را دارد و شامل اطلاعات هویتی شما نمی شود و این آدرس ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش ها و تحلیل های عمیق می توان به هویت افراد پیوند زد البته برخی از دیجیتال های پیکر گریز و حریم خصوصی محور طراحی شده اند که شناسایی خیلی سخت و تقریباً غیرممکن کردند مانند زیکش ، گرین و مونرو .
انواع ارز دیجیتال :
ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را می‌توان به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم کرد. آلت کوین‌ها یا همان کوین‌ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین‌ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده‌اند و یا به اصطلاح فورکی بیت کوین هستند. این‌ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی مانند تعداد سکه‌ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک‌ها و غیره از بیت کوین به وجود آمده‌اند.
 شبکه خود را بدون استفاده از کدهای بیت کوین ساخته‌اند. این بلاک چین‌ها برخی کوین‌های دیگر مانند اتریوم، ریپل و ویوزاغلب برای کاربردهای بیشتری به جز پول دیجیتال ایجاد شده‌اند.
توکن‌ها دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که بر بستر یک پلتفرم مانند اتریوم یا ویوز و ایاس ساخته می‌شوند. آن‌ها بلاک چین جداگانه‌ای ندارند و برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی کمک می‌گیرند.
توکن‌ها طی عرضه اولیه سکه یا همان ICOها در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شوند. توکن‌ها کاربردهای مخصوص خودشان را دارند و نمی‌توان آن‌ها را به چشم یک ارز دید. خود توکن‌ها نیز به دو دسته توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی تقسیم می‌شوند.
ارزهای دیجیتال محبوب:تا به امروزه بیش از ۲۲۰۰ نوع ارز دیجیتال در بازار وجود داردکه بیشتر انها کاربردی ندارند وتعداد کمی از همان ایتدا ورود به بازار ارز دیجیتال جایگاه خودرا در ارزشمندترین جایگاه حفظ کرده اند.
بیت کوین: اولین و معروف ترین ارز دیجیتال بیت کوین است که خالق آن ساتوشی ناکاموتو است که اولین سکه آن در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی شد و در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد حجم بازار کریپتو ها را در اختیار دارد و به عنوان پادشاه دنیا ارزهای دیجیتال شناخته می شود
اتریوم(Ethereum) : در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین مطرح شد عرضه اولیه سکه آن در سال ۲۰۱۴ به وقوع پیوست و شبکه آن در سال ۲۰۱۵ به وقوع پیوست . دومین ارز دیجیتال پرطرفدار و ارزشمند است و بلاک چین مخصوص خود را دارد و به همین دلیل به آن بلاکچین دوم هم گفته می‌شود و اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست روی بلاکچین اتریوم قراردادهای هوشمند غیر متمرکز اجرا می‌شود. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر نام دارد و از اتریوم برای ساختن توکن میتوان استفاده کرد
ریپل(Ripple):
یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است که درسال ۲۰۱۲ با هدف انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است و از پولهای رایج در شبکه خود پشتیبانی می کند ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین های آن XRP نام دارد یعنی پولی که در شبکه ریپل منتقل می‌شود ابتدا به توکن XRP تبدیل شده و انتقال صورت می‌گیرد و سپس پس در مقصد مجدد به پول تبدیل می شود.
لایت کوین(Litecoin): لایت کن با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین توسط چارلی با هدف پرداخت های سریع تر ساخته شده است این ارز دیجیتال با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی ترین آلت کوین هاست.
بیت کوین کش (Bitcoin catch): بیت کوین کش درسال ۲۰۱۷ اختلاف نظر بین جامع بیت‌کوین در خصوص محدودیت های فنی این ارز باعث شد تا شاهد یک Fork باشیم (فورک به معنای انشعاب است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک ارز جدید از ارز دیگر متولد شود) در نتیجه این فورک بیت کوین کش متولد شد و این ارز با یک بلاک چین جدید و قوانین جدید ایجاد گردید و در سال ۲۰۱۸ به دو زنجیره ABCو V تقسیم شده است به طوریکه زنجیره ABCبا نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.
دلیل استفاده از ارز دیجیتال چیست؟
۱_عدم امکان تقلب: در پول های معمولی یکی از مشکلاتی که وجود دارد اینکه چاپ کردن پول و جعل آن به راحتی انجام می‌گیرد و این کار باعث بروز مشکلاتی در سیستم مالی کشور می شود اما در ارزهای دیجیتال کسی که به کیف پول رمزی شما بیت کوین انتقال دهند فقط باید بیت کوین انتقال دهد و چیز دیگری نمی تواند در بستر بیت‌کوین انتقال دهد و این باعث می شود که امکان تقلب در ارز دیجیتال وجود نداشته باشد.
مشهور بودن در سطح جهانی ارز های دیجیتال چون وابسته به هیچ کشوری نیست و تحت تاثیر هزینه‌های مربوط به تراکنش‌ها یا هر هزینه‌ای که وابسته به هر کشور باید پرداخت شود قرار نمی گیرد در این صورت به صورت جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد همین موضوع باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها در انتقال پول بین کشورهای مختلف می‌شود.
نا متمرکز بودن : ارز دیجیتال توسط شبکه ای نامتمرکز مدیریت میشود یعنی شبکه برپایه ارتباط یک کاربر با یک کاربر دیگر است یا به عبارتی دیگر هیچ تایید کننده مرکزی در راس کار وجود ندارد تا تایید کند که شما تراکنشی انجام دادید یا خیر.
حفظ هویت کاربر: در ارزهای دیجیتال هویت دو کاربر محفوظ میماند اما
در تراکنش های انلاین معمولی بوسیله شماره کارت یا شماره حساب اطلاعات فردی ، طرف مقابل مشخص می شود اما در ارزهای دیجیتال فقط بررسی تاریخچه تراکنش ها و تحلیل های عمیق شاید به هویت کاربر پی برد .

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟
ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

تاریخ انتشار : ژانویه 23, 2020
https://fundachain.com/?p=1050 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مطالعه بیشتر

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

(ICO  (initial coin offering  پیشنهادات اولیه سکه (ICOs) یک روش جمع آوری کمک های مالی […]

تریدر کیست ؟

تریدر کیست ؟

تریدرها اشخاصی هستند که در بازار مالی برای خود ، اشخاص سرمایه گذار ، شرکت […]

اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟ در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین […]