×

آیا بیت کوین در ایران قانونی است ؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است ؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است

با خبردار شدن همه دنیا در مورد خرید و فروش بیت کوین، کشور ایران نیز ابتدا تحقیقاتی در این زمینه کرد و خرید و فروش بیت کوین را قانون گذاری کرد.

استفاده از واحد پول بیت کوین در ایران هنوز به رسمیت شناخته نشده و برخی افراد انجام این کار را اشتباه می پندارند اما قوه قضایی که اصلی ترین عضو قانون گذاری در ایران است، خرید و فروش این واحد پولی را جرم نمی شناسد و استفاده از بیت کوین در ایران هیچ مجازاتی ندارد. اما هیچ بانک و موسسه مالی هیچ گونه داد و ستدی را با این واحد پولی انجام نمی دهد.
به غیر از بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که شرایط آنها در ایران مانند بیت کوین می باشد.
قوانین حاکمیتی ایران درباره ارزهای دیجیتال ، به ۲ قسمت تبدیل می شود. قسمت اول آن ، قوانین اعلامی بانک مرکزی (در قالب پیشنویس بانک مرکزی) درباره خرید و فروش و انتشار ارز دیجیتال است. در این پیشنویس ، بطور خلاصه آمده است که بانک مرکزی هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال نداشته و هیچ تضمینی نیز درباره آن ندارد. همچنین، درباره انتشار ارز دیجیتال نیز آمده است که به مانند ارز ملی (ریال)، انتشار ارز دیجیتال ایرانی نیز نیازمند دریافت مجوز از بانک مرکزی است.
قسمت دوم قوانین حاکمیتی مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران، مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال است که مسئولیت آن با وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است. در این قوانین بطور خلاصه آمده است که استخراج ارز دیجیتال نیازمند مجوز ماینینگ از وزارت صمت بوده و تعرفه (قیمت) برق مصرفی آن نیز (بجز ۴ماه پرفشار سال (خرداد تا شهریور) که به قیمت مصوب برق صادراتی محاسبه میگردد) ، به میزان نصف قیمت برق صادراتی است

، اما اگر بدون هیچ مجوزی بیت کوین استخراج کنید سازمان برق و نیرو استفاده از برق برای کار با بیت کوین را برای شما ممنوع می کند. همچنین با داشتن مجوز می توانید دستگاه های استخراج بیت کوین را به کشور بیاورید.
در این میان سایت ها و صرافی های آنلاین بسیاری وجود دارند که می توانند شما را در این مسیر مشاوره دهند و زمینه را برای خرید و یا فروش بیت کوین برای شما فراهم کنند. اما توجه داشته باشید که همیشه امنیت و اعتماد در خرید و فروش ارز دیجیتال، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو لازم است پیش از انجام هرگونه تراکنش به سایت مورد نظر اعتماد داشته باشید.

تاریخ انتشار : جولای 7, 2020
https://fundachain.com/?p=2664 : لینک کوتاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مطالعه بیشتر

احراز هویت KYC در بیتمکس اجباری شد ! کاربران ایرانی سرمایه‌ خود را خارج کنند

احراز هویت KYC در بیتمکس اجباری شد ! کاربران ایرانی سرمایه‌ خود را خارج کنند

بیتمکس، یکی از بزرگ‌ترین بستر‌های معاملاتی بیت کوین در جهان، امروز (جمعه) در وبلاگ خود اعلام […]

هاوینگ چیست ؟

هاوینگ چیست ؟

در این مطلب قصد داریم هاوینگ را برای شما توضیح بدیم هاوینگ یا هالوینگ (Halving) […]